دسته بندي ها

جستجو

لينک هاي روزانه

جعبه پیام
امکانات


آخرين نوشته ها

 • واکنش رسانه فرانسوی به لباس کوه روحانی
 • تصاویر: کوهنوردی روحانی در ارتفاعات تهران
 • ایران در پایان ریاست جمهوری خاتمی مهم‌ترین قدرت منطقه بود
 • کلافگی شدید کاخ سفید از انتقادات اسرائیل به توافق ژنو
 • احمدی‌نژاد روحانی را به مناظره فراخواند
 • روحانی: به وعده‌هایمان به مردم کردستان وفاداریم
 • روحانی و پاپ شگفتی آفرین های سال 2013
 • ظریف در صفحه فیسبوکش : برای رایزنی با مقامات عربستان هر زمان که انها آمادگی داشته باشند ، آماده ایم
 • مناظره زیباکلام با قدیری ابیانه
 • لازم است بر مشترکات تکیه کنیم و در کنار یکدیگر بایستیم
 • دربرخورد با فتنه گران ارفاق وکوتاهی کرده ایم
 • پیامدهای فقدان مدیریت واحد در سیستم رسانه ای دولت
 • گلایه‌های شدید ظریف از رسانه‌های اصولگرا+عکس
 • قول های تلفنی اوباما به ملک عبدالله و نتانیاهو جواب نداد:
 • روحانی: دستاوردهای ژنو فراتر از مسایل هسته ای است
 • وزارت خارجه متن رسمی اقدام مشترک ایران و غرب را منتشر کرد
 • اروپا و آمریکا زیر توافق خود می‌زنند؟
 • شکایت از محمود احمدی‌ نژاد چیست؟
 • عکس/ مهدی هاشمی در معارفه ولایتی
 • حضرت زینب (سلام الله علیها) چگونه واقعه کربلا را در تاریخ زنده نگه داشتند؟
 • آرشيو

  خبرنامه

  آمار

  آنلاین : 1
  بازدید امروز : 6
  بازدید دیروز : 32
  بازدید هفته گذشته : 6
  بازدید ماه گذشته : 732
  بازدید سال گذشته : 6117
  کل بازدید : 25096

  لينک دوستان

   

   
   

     سیدمحمد خاتمی، سیدحسن خمینی و هاشمی رفسنجانی پای صندوق رأی/ تصاویر

   

   

   

   

   

   

   

   

  نوشته شده در جمعه 24 خرداد 1392 ساعت 17:52 توسط : جوادعسکری | دسته : | 73 بازدید
 • []

 • ظرفيتبالقوه راي‌آوري روحاني بيش از عارف است و دکتر روحاني بهتر از دکتر عارفمي‌تواند اميدوار به جذب آراي مردم باشد. اين را هم بيفزايم که در صورتانتخاب شدن آقاي روحاني، ما مي‌توانيم دکتر عارف را هم در کابينه ببينيماما معکوس آن، کمتر احتمال دارد.
  پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
  عليشکوهي، فعال سياسي و روزنامه‌نگار منتقد از نخستین افرادی بود که پیش ازحضور آیت الله هاشمی در عرصه انتخابات، طی نامه ای خواستار کاندیداتوری ویشد. او اینک و پس از عدم احراز صلاحیت هاشمی معتقد است باید همچنان درعرصه انتخابات حضور داشت و پای صندوق های رای رفت.

  وی تنها راه حل در شرایط فعلی کشور را کناره گیری عارف به نفع روحانی دانسته و معتقد است باید هاشمی و خاتمی از روحانی حمایت کنند.

  اومی گوید: ظرفيت بالقوه راي‌آوري روحاني بيش از عارف است و دکتر روحانيبهتر از دکتر عارف مي‌تواند اميدوار به جذب آراي مردم باشد. اين را همبيفزايم که در صورت انتخاب شدن آقاي روحاني، ما مي‌توانيم دکتر عارف را همدر کابينه ببينيم اما معکوس آن، کمتر احتمال دارد.

  این فعال سیاسی می افزاید: دکتر روحاني در سوابق خود، اجتهاد، دکتراي حقوق اساسي، مبارزات قبل از انقلاب، همکاري نزديک با آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در جنگ تحميلي، چندين دوره نمايندگي مجلس، عضويت در جامعه روحانيت مبارز تهران، 16 سال دبيري شوراي عالي امنيت ملي و 20 سال نمايندگي رهبري در اين شورا، عضويت در مجلس خبرگان، مسئوليت مرکز مطالعات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام و ... را دارد که به ايشان جايگاه برجسته‌اي در ميان نامزدهاي کنوني مي‌بخشد. از طرفي يک چهره روحاني است و علما و روحانيون زيادي به حمايت از ايشان به صحنه خواهند آمد. رسما يک اصلاح‌طلب محسوب نمي‌شود ولو آن که اصلاح‌طلبان هم از او حمايت کنند و بنابراين قادر به جذب راي جريان اعتدال‌گرا و حتي اصولگرايان معتدل هم خواهد بود.

  متن مصاحبه «انتخاب» با علی شکوهی - که بخش هایی از آن حذف شده - در پی می آید:

  -شما از افرادی بودید که قبل از ثبت نام آقای هاشمی به ایشان نامه نوشتید وتاکید کردید که به صحنه بیاید و البته دیدیم که موضوع به رد صلاحیت ایشانختم شد. آیا اکنون این اقدام را موفق می‌دانید؟ آیا باعث ضربه به حیثیت واعتبار آقای هاشمی نشد؟

  بله. همينطور است. من در تاريخ 12ارديبهشت ماه نامه‌اي سرگشاده خطاب به آقاي هاشمي رفسنجاني نوشتم و درهمان نامه دلايل چندگانه‌اي را ذکر کردم که آمدن آقاي هاشمي را توجيهمي‌کرد. وضعيت نگران کننده جهاني و منطقه‌اي و اوضاع ناگوار داخلي، بهصحنه آمدن يک چهره برجسته انقلاب در اين شرايط را ضروري مي‌ساخت و هنوز همآن ضرورتها موضوعيت دارند. مهمترين دليل اين که بايد به چهره‌اي مثل آقايهاشمي رفسنجاني دل مي‌بستيم اين است که ايشان يکي از دو چهره برجسته درميان ياران امام خميني بود که سخت مورد توجه امام بود و در مسئوليتهايسنگيني از سوي ايشان گمارده شده بود و نقش اعتدالي و فراجناحي ايشان برايهمگان محرز است. از سوي ديگر، يک جريان افراطي و تنگ‌نظر با تحليل غلط وانحرافي از صف‌بندي دوستان و دشمنان انقلاب، بر حذف همه نيروهاي سياسياصلاح‌طلب و اعتدالگرا  اصرار دارند و همين جريان با آمدن آقاي هاشميرفسنجاني به صحنه رقابت انتخاباتي مخالف بود .

  فکر مي‌کنم آقايهاشمي با اعلام نامزدي، تشخيص خودش را مبناي عمل قرار داد و در وضعيتي کههمه آحاد جامعه منتظر حضور يک چهره باسابقه و توانمند و مدير و دلسوز درصحنه انتخابات بودند، مانند آبي شد که به کام تشنه‌اي ريخته شود. به هميندليل بود که يکباره موجي از حمايت همراه با رضايت و خوشحالي در جامعهايجاد شد که اگر ادامه مي‌يافت مي‌توانست بسياري از مسائل کشور را ساماندهد.

  شخصا فکر نمي‌کنم که پس از ردصلاحیت، آقاي هاشمي چيزي از آبروو حيثيت خود را از دست داده باشد بلکه بعکس، دوباره آبروي وي احيا شد. همهآمارها نشان مي‌داد که آقاي هاشمي رفسنجاني در دور اول با حدود 70 درصد کلآرا، رئيس جمهور خواهد شد. احزاب و گروههاي زيادي به حمايت از ايشان قصدورود به صحنه انتخابات را داشتند. بسياري از مراجع و علما هم از رد صلاحيتايشان بشدت ناراحتند. بيت امام رسما وارد صحنه شد. از همه مهمتر اين کهآقاي هاشمي به تکليف خود عمل کرد و مردم را اميدوار ساخت و اينک بايدکساني پاسخگو باشند که ايشان را کنار گذاشتند و مردم را مايوس ساختند.
   
  -ظاهرا شما هم از حامیان طرح باقی ماندن منتقدین وضع موجود در صحنه و حمایتآقایان هاشمی و خاتمی از گزینه اجماعی آقایان عارف و روحانی هستید. لطفااین طرح را شرح دهید و استدلال خود را برای آن بیان کنید.

  بله.فکر مي‌کنم راي دادن و مشارکت در انتخابات رياست جمهوري امري ضروري است وکنار کشيدن از صحنه سياسي کشور اصلا به صلاح نيست و به نفع مردم و کشور وانقلاب تمام نمي‌شود، بخصوص در اين شرايط که غالب اصلاح‌طلبان واعتدالگرايان و بخشي از جريان اصولگرا، به درکي نزديک به هم رسيده وارزيابي مشابهي از مشکلات و راه‌هاي برون‌رفت از وضعيت کنوني کشور دارند.

  درروند عادي سياسي، حدود نيمي از مردم ما در انتخابات رياست جمهوري شرکتمي‌کنند و راي ندادن را به عنوان يک روش مدني اعتراضي، بر نمي‌تابند. طبعااگر کمي هم فضاي رقابت انتخاباتي داغ شود، گروه بيشتري در سر صندوق رايحاضر خواهند شد. از طرفي روش اصلاح‌طلبان هم ايجاد تغيير از طريق روندهايقانوني است و انتخابات رياست جمهوري، مهمترين اين اهرمها محسوب مي‌شودبخصوص انتخابات امسال که در کنار خودش، انتخابات شوراها را هم دارد.انتخابات شوراها، انگيزه سر صندوق رفتن را در مردم زيادتر کرده است و درشهري مثل تهران، انتخابات شوراها کم از انتخابات رياست جمهوري ندارد.بنابراين بنده معتقد به شرکت در همين انتخاباتي هستم که متاسفانه در آنچهره‌هايي مانند هاشمي و خاتمي حضور ندارند.


  درميان نامزدهاي موجود از طيف اصلاح‌طلبان و اعتدالگرايان، آقايان عارف وروحاني حضور دارند که اميدي به برنده شدن آنان در مرحله اول انتخابات وجودندارد و ضروري است دستکم يکي از آنان به مرحله دوم راه پيدا کند. البتهمطلوب اين است که يکي از آنها بتواند در مرحله اول به پيروزي برسد يا هردوي آنان به مرحله دوم راه پيدا کنند اما واقعيت چيز ديگري را نشانمي‌دهد. واقعيت اين است که اگر بتوانيم يکي از اين دو نفر را به مرحله دومبرسانيم کار بزرگي کرده‌ايم. براي رسيدن به مرحله دوم انتخابات، حتما بايددو اتفاق بيفتد: اول تفاهم و مصالحه آقايان روحاني و عارف براي اين که درنهايت، تنها يک نفر از آنان در رقابت باقي بماند. دوم حمايت جدي وهمه‌جانبه آقايان هاشمي رفسنجاني و خاتمي از نامزد مورد توافق تا دوبارهمردم به صحنه بيايند و از تماشاگر بودن خارج شوند. در اين صورت يااصولگرايان هم به وحدت مي‌رسند و انتخابات در همان دور اول، به صورتدوقطبي در مي‌آيد و احتمالا تکليف آن روشن خواهد شد و يا کار به دور دوممي‌کشد که باز هم در دور دوم، نامزد مورد حمايت آقايان هاشمي و خاتمي،‌شانس زيادي براي پيروز شدن دارد. بنابراين، بنده طرفدار حضور در صحنهرقابت و منفعل نماندن آقايان هاشمي و خاتمي هستم. اميدوارم اين عزيزان،‌فرصت ايجاد شده را مغتنم بشمارند و آقايان روحاني و عارف هم اشتباهاتنامزدهاي اين جريان در سال 84 را تکرار نکنند و با ايجاد وفاق و رسيدن بهوحدت، مردم را به نتيجه راي خود اميدوار سازند تا يک حماسه سياسي از نوعيکه در سال 76 شاهد آن بوديم،‌ رخ دهد.
   
  -آيا به اعتقاد شما خود آقایان هاشمی و خاتمی در انتخابات آینده - با توجهبه وقایع روی داده- و نیز پیامدهای رای خاتمی در مجلس نهم، رای خواهند داد؟

  منبعيد مي‌دانم که شرکت نکنند و باز بعيد مي‌دانم که اين فرصت مهم را بهآساني از دست بدهند. ما حدود 10 روز فرصت داريم تا براي 8 سال آينده تصميمبگيريم. آقايان هاشمي و خاتمي هم اين نکته را مي‌دانند که اگر اين فرصت ازدست برود، ضايعه‌اي براي انقلاب و کشور و مردم است. روش آقاي هاشميرفسنجاني،‌ هميشه اين بوده است که از کمترين امکان هم براي تحقق نظرات خودبهره بگيرد و مردم را اميدوار نگه دارد. نقش ايشان در اميدوار کردن مردمرا در هنگام ثبت‌نام ايشان ديديم و خود ايشان هم نااميد شدن مردم را بعداز رد صلاحيت‌شان شاهد بودند. بنابراين حضور يا عدم حضور آقاي هاشمي درانتخابات،‌ در ميزان مشارکت مردم و سمت و سوي اين مشارکت بسيار مي‌تواندموثر باشد. از طرفي نبايد اجازه دهند که اين موج اعتراضي ناشي از ردصلاحيت ايشان، فرو بنشيند يا به هرز رود و از تاثير بيفتد. بايد اين موجرا جهت داد و بهترين روش اين است که ايشان،‌ دو نامزد مورد حمايت را بهاجماع و مصالحه سوق دهد و همگان را به مشارکت در انتخابات و حمايت ازنامزد اجماعي تشويق کند. طبعا آقاي خاتمي هم با همين روش، مانوس است و قهراز انتخابات نخواهد کرد.
   
  به هر حال آقای هاشمی مطابق مشی خود وبرخلاف انتظار برخی، بسیار راحت با موضوع رد صلاحیت کنار آمدند. البته یکموج خشم و نارضایتی از این موضوع در بین اقشار مختلف مردم و نخبگان و حتیاصولگرایان به وجود آمد که یک پتانسیل بالقوه است و برخی آن را نوعیپیروزی هاشمی در عرصه تاریخ می‌دانند. اگر هاشمی وارد حمایت از یکی ازکاندیداها شود، این احتمال به قوت وجود دارد که او رای نیاورد و می‌توانگفت «نه» به او، «نه» به هاشمی تعبیر خواهد شد و بازی برده را خواهد باخت.

  اينپرسش شما مرا به ياد سخني از امام انداخت که در مورد اختلاف خودشان با يکياز شاگردانش گفته بودند. ايشان گفته بودند که فلاني مي‌خواهد تاريخ خود راخوب بنويسد و من مي‌خواهم تکليفم را انجام بدهم. بعيد مي‌دانم که آقايهاشمي، تکليف مهمي که بر دوش دارد را ناديده بگيرد تا مثلا وجهه و آبروياحيا شده خودش را در تاريخ نگه دارد. البته احتمال تاثير و موفقيت، دربسياري از موارد خودبخود منجر به وجوب تکليف مي‌شود اما واقعيت اين است کهما بايد با دستان خودمان، اين احتمال تاثير را بسازيم. براي برخي خواندناين آيه که «لايکلف الله نفسا الا وسعها»، راهي براي گريز از مسئوليت استاما واقعيت اين است که تعيين ميزان وسع و به تبع آن ميزان تکليف، به دستخودمان است. ما مي‌توانيم وسع خودمان را افزون کنيم و در آن صورت تکليف ماهم زيادتر است. الان آقاي هاشمي بيش از زمان ثبت‌نام تکليف دارد چون ميزاناستقبال مردم از ايشان و شور و شوقي که ايجاد شد و حمايتي که علما و مراجعاز ايشان کردند و در مقابل وضعيتي که اکنون بر فضاي سياسي کشور حاکم شدهاست، نشان داد که ميزان وسع آقاي هاشمي خيلي زياد است و طبعا تکليف ايشانهم زيادتر شده است.

  از طرفي بعيد مي‌دانم ايشان و آقاي خاتمي وبسياري از مراجع و علما و روحانيون و احزاب سياسي و نخبگان و هنرمندانوارد صحنه بشوند و نتيجه نگيرند. اکنون مردم از عملکرد اصولگرايان، ناراضيهستند. در ميان نامزدها هم افراد قدرتمندي که محبوبيت بالايي داشته باشند،نداريم. در اين شرايط اميد به موفقيت هم هست. البته اين احتمال هست کهمردم،‌ راي به نامزد مورد حمايت آقاي هاشمي را مانند راي به خودشان تلقينکنند اما بايد تمهيدي فراهم کرد که اين وحدت و يگانگي به باور مردم منتقلشود و واقعا نقش آقاي هاشمي در دولتي که شکل مي‌گيرد،‌ بسيار بزرگ و وسيعباشد. در آن صورت مردم باور خواهند کرد که به هاشمي راي داده‌اند ولو آنکه راي به ديگري داده باشند.
   
  -همان گونه که می‌دانید، توان آقایان عارف و روحانی، صرف نظر از میزانرای‌آوری، به لحاظ دیپلماسی خارجی، اقتصاد، ظرفیت بکارگیری نخبگان و ایجادوفاق، حمایت مرجعیت و روحانیت و ... بسیار کمتر از آقای هاشمی و در مواردییک به ده است. این آیا باعث نمی‌شود حتی در صورت پیروزی آنها و در دستگرفتن دولت، بدنامی ناتوانی به نام هاشمی و خاتمی نوشته شود؟ برخی با توجهبه روحیات آقایان روحانی و عارف و عدم مقاومت در برابر برخی خواست‌هایجناح حاکم، همراهي آنها را حتی بیشتر از امثال ولایتی يا قالیباف می‌دانند.
   
  قطعاميان ظرفيت آنان تفاوت وجود دارد اما مگر قرار است تا ابد از توان افراديمانند آقاي هاشمي استفاده شود و ظرفيت‌هاي ديگر جريان اصلاح‌طلبي واعتدال‌گرايي به صحنه نيايد؟ کارآمدي، حاصل تجربه و دانش و مهارت عملي استو طبعا آقايان عارف و روحاني در اين زمينه کم ندارند. بقيه ظرفيتها هم باگذشت زمان و تلنبار شدن سوابق، پديد مي‌آيد. اگر دولتي که شکل مي‌گيردتنها به يک اصل دو مولفه‌اي يعني اتخاذ تصميمات کارشناسانه جمعي، تمکينکند يعني هم تن به نظرات کارشناسانه بدهد و هم به صورت جمعي، تصميم‌سازي وتصميم‌گيري کند، از نظر کارآمدي صد گام از دولت احمدي‌نژاد جلوتر خواهدبود. از طرفي اگر رئيس جمهور بعدي – خواه روحاني و خواه عارف – بتواندهنرمندانه با مسائل برخورد کند و از ظرفيت آقايان هاشمي و خاتمي، بهرهبگيرد در آن صورت مي‌تواند بسياري از مشکلات منطقه‌اي و جهاني و نيز مسائلداخلي از جمله در محورهايي که برشمرديد را به کمک آنان، رفع و رجوع کند.

  درزمينه همکاري يا تقابل با کساني که شما جناح حاکم ناميديد، بنده تاکيدمي‌کنم که به تعامل با ديگر نيروهاي سياسي درون حاکميت اعتقاد دارم و هرگونه رويارويي ميان نيروهاي جبهه انقلاب را به زيان کشور مي‌دانم. بايدبناي بر همکاري گذاشت و از رودررو قرار گرفتن نيروهاي سياسي، پرهيز کرد.مطالبات درست را هم بايد در همين بستر پيگيري کرد. اکنون کوهي از مشکلاتداخلي و خارجي در مقابل ما قرار دارد و دلسوزان نظام اگر در کنار هم و باتمام توان هم به صحنه بيايند، باز برداشتن اين کوه عظيم مشکلات از سر راهملت،‌ دشوار است چه رسد به زماني که تعارضات داخلي هم بر مشکلات اضافهشود. ما قرار است با روي کار آوردن يک نيروي سياسي عاقل و توانمند، کدورتنيروهاي انقلاب را کم کنيم و چتر دوستي و همکاري فراگيري را بگشاييم کهتعداد بيشتري از نيروهاي سياسي جامعه را پوشش دهد برخلاف جريان اصولگراييکه متاسفانه در زير چتر کوچک اصولگرايي آنان، حتي خودشان هم جا نمي‌شدند.
   
  در بین آقایان عارف و روحانی ترجیح با کدام است؟ چه دلایلی برای این امر دارید؟

  منفکر مي‌کنم ظرفيت آقاي روحاني براي راي آوردن بيش از آقاي عارف است. دکترروحاني در سوابق خود، اجتهاد، دکتراي حقوق اساسي، مبارزات قبل از انقلاب،همکاري نزديک با آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در جنگ تحميلي، چندين دورهنمايندگي مجلس، عضويت در جامعه روحانيت مبارز تهران، 16 سال دبيري شورايعالي امنيت ملي و 20 سال نمايندگي رهبري در اين شورا، عضويت در مجلسخبرگان، مسئوليت مرکز مطالعات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام و ... رادارد که به ايشان جايگاه برجسته‌اي در ميان نامزدهاي کنوني مي‌بخشد. ازطرفي يک چهره روحاني است و علما و روحانيون زيادي به حمايت از ايشان بهصحنه خواهند آمد. رسما يک اصلاح‌طلب محسوب نمي‌شود ولو آن که اصلاح‌طلبانهم از او حمايت کنند و بنابراين قادر به جذب راي جريان اعتدال‌گرا و حتياصولگرايان معتدل هم خواهد بود.

  دوستان اصلاح‌طلب در شرايط کنونيبا عقلانيتي که انتظار داريم اصرار ندارند که حتما يک نيروي سياسياصلاح‌طلب را مورد حمايت قرار دهند. آنان به شرايط بحراني کشور عالمند وخروج از اين شرايط نامناسب جهاني و منطقه‌اي و نيز از ميان رفتن وضعيتشبه‌امنيتي داخلي را مطلوب کشور و مردم مي‌دانند و اين کار به دست هر کسيصورت گيرد، حتي به دست يک رئيس جمهور اصولگراي عاقل، از آن استقبالمي‌کنند. بنابراين ظرفيت بالقوه راي‌آوري روحاني بيش از عارف است و دکترروحاني بهتر از دکتر عارف مي‌تواند اميدوار به جذب آراي مردم باشد. اين راهم بيفزايم که در صورت انتخاب شدن آقاي روحاني، ما مي‌توانيم دکتر عارف راهم در کابينه ببينيم اما معکوس آن، کمتر احتمال دارد.
   
  تاالان مشخص شده که آقای هاشمی و خاتمی در حمایت از یکی از دو کاندیدا (عارفو روحانی)، تردید دارند. چون حتی قبل از اینکه آقای هاشمی ثبت نام کنند،مشخص شده بود که عارف و روحانی، به طور قطعی قصد آمدن دارند. چه چیزی باعثشد که آن موقع خاتمی و هاشمی از روحانی یا عارف، حمایت نکنند؟
   
  طبعااگر امکان حضور چهره‌هايي مانند آقاي هاشمي يا آقاي خاتمي در صحنه رقابتوجود داشت، ما هرگز به سراغ آقايان روحاني يا عارف نمي‌رفتيم. اين دوبزرگوار، از ظرفيت بسيار بيشتري براي حل مسائل کشور برخوردار بودند اما درشرايط کنوني ما بايد از دکتر روحاني حمايت کنيم تا امکان تاثيرگذاري عمليبر فضاي سياسي کشور و انتخاب يک رئيس جمهور کارآمد و عاقل و باتدبير فراهمشود. حتي خود آقاي روحاني و آقاي عارف هم از قبل پذيرفته بودند که در صورتحضور آقاي هاشمي، به نفع ايشان کنار بروند و عملا هم چنين اتفاقي افتاد وبسياري از ستادهاي آقاي روحاني در سطح کشور عليرغم کنار نکشيدن رسمي آقايروحاني، به ستادهاي آقاي هاشمي پيوستند.

  اکنون هم من بعيد مي‌دانمکه آقايان هاشمي و خاتمي، صرفا تماشاگر صحنه باشند و در تاييد يا حمايت ازنامزدي آقاي روحاني يا عارف کاري نکنند.
   
  اگر اکنون مثلا هاشمی و خاتمی از عارف یا روحانی اعلام حمایت کنند، چطور باید این تناقض را پاسخ دهند؟

  کدامتناقض؟ اين که تناقض نيست. هر تصميمي تابع شرايط و وضعيت زماني است. اعلامنامزدي فردي مانند روحاني پيش از اعلام نامزدي آقاي هاشمي، مشکلي ايجادنمي‌کرد زيرا آقاي روحاني،‌ عملا آقاي هاشمي را پدر فکري خود مي‌داند و بهعنوان بزرگ خود قبول دارد و طبعا اگر آقاي هاشمي مي‌آمد، روحاني کنارمي‌رفت. اکنون که به دليل اقدام سياسي شوراي نگهبان، آقاي هاشمي امکانحضور در صحنه رقابت را نيافت،‌ بودن آقاي روحاني يک فرصت است که آقايهاشمي نبايد آن را از دست بدهد ولو آن که يقين داشته باشد که روحاني بهاندازه ايشان، راي نخواهد آورد. اين مسئله در باره آقايان عارف و خاتمي همصادق است. بگذريم که در اين انتخابات، اصلاح‌طلبان از سر عقلانيت به ايننتيجه رسيدند که آقاي خاتمي به صحنه نيايد و براي عبور دادن کشور ازبحران، به جريانهاي معتدل اميد ببندد. در اين شرايط،‌ حمايت اصلاح‌طلباناز دکتر روحاني هم کاملا توجيه‌پذير است و باعث ريزش نيروهاي هوادارشاننخواهد شد.

  گزینه حمایت از قالیباف برای مقابله با جلیلی را چگونه ارزیابی می کنید؟ البته بدون حمایت رسمی اصلاح طلبان.

  بندهبه اين گزينه اصلا فکر نمي‌کنم. البته شخصا معتقدم که آقاي جليلي، فردمحترمي است اما رجل سياسي نيست و سابقه مديريت کلان ندارد و نبايد تاييدمي‌شد اما اکنون هم از ظرفيت لازم براي راي آوردن برخوردار نيست و ميزانظرفيت قاليباف از او بسيار بيشتر است و نياز به حمايت ندارد. البته بندهاکنون قاليباف را کمتر از گذشته مناسب رياست جمهوري مي‌دانم و بر اينباورم که او قادر به حل مشکلات اساسي کشور از جمله به صحنه آوردن بخشبزرگي از مردم و نيروهاي سياسي به صحنه نيست. بخصوص از وقتي که آقاي هاشميبه صحنه رقابت آمد،  قاليباف به شکلي با ايشان برخورد کرد که شايسته نبودو نشان داد که آقاي قاليباف هم يک احمدي‌نژاد در درونش پنهان دارد.

  دروضعيت کنوني بهتر است به وحدت عملي همه دلسوزان نظام که در تحليل مشکلاتموجود و در انتخاب راه‌حل اين معضلات به همديگر نزديک شده‌اند، انديشيد.اکنون عمده اصلاح‌طلبان و نيز غالب نيروهاي اعتدالگرا و نيز بخش قابلاعتنايي از اصولگرايان، به تحليل واحدي از مسائل کشور رسيده‌اند و بايد درحمايت از روحاني به صحنه بيايند. روحاني ظرفيت خوبي با توجه به شرايط داردو مي‌تواند فراگير عمل کند. ما انتظار معجزه از کسي نداريم ولي اگر کسيبتواند بخشي از مسائل کنوني کشور را حل کند و جامعه را گامي به پيش ببرد وفضاي سياسي کشور را مناسب فعاليت همه نيروهاي انقلاب کند و کدورتهاي سال88 را کاهش دهد ...

  برچسب‌ها:
  نوشته شده در دوشنبه 13 خرداد 1392 ساعت 17:46 توسط : جوادعسکری | دسته : | 64 بازدید
 • []

 • پاسخ ستاد روحانی به معاون جلیلی: با آن سند دوصفحه ای پر از غلط آبرویایران را در جهان بردید/ چرا از واکنش دور از ادب 5 + 1 حرفی نمی زنید؟

  آیابه شایعات و خبرهای رسانه های بیگانه که نحوه رفتار هیات مذاکره کنندهایرانی، برای رفع تحریم ها در مذاکرات استانبول و بغداد را به گونه ایتشریح کرده اند که به تعبیر محترمانه اش "ملتمسانه" بوده است، پاسخ دادهخواهد شد؟!
  پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

  ستاد حسن روحانی در پاسخ به علی باقری معاون سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی که ریاست ستاد انتخاباتی جلیلی را در انتخابات برعهده دارد آورده است: مگر شما، بعنوان مذاکره کنندگان فعلی پرونده هسته ای ایران، اجازه دارید تا بدون هماهنگی و تایید رهبری نظام، تصمیم مهمی اتخاذ کنید که مذاکره کنندگان قبلی اینکار را انجام داده باشند.  
   
  به گزارش سرویس سیاسی انتخاب، متن پاسخ ستاد انتخاباتی حسن روحانی به اظهارات علی باقری، معاون سعید جلیلی و عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشور بدین شرح است:
   
  شرایط رقابتهای انتخاباتی کشور نباید موضوعات کلان و راهبردی نظام را به ورطه امیال سیاسی  و جناحی بیاندازد. بروز و ظهور این امیال در رعایت نکردن انصاف در ارائه تحلیل ها توسط برخی افراد هویدا است.
   
  بر اساس گزارش برخي خبرگزاري ها و سايت هاي خبري، جناب آقاي دکتر علي باقري معاون محترم شورای عالی امنیت ملی، اخيرا در دانشگاه تهران و همچنین در دوازدهمین "همایش سراسری دبیران هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی کشور" و حاشیه آن در هتل جم مشهد، به تشریح رویکرد گذشته و کنونی جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته ای پرداخته اند. ایشان در اين نشست ضمن اشاره به تاریخچه و روند مذاکرات هسته اي ايران با گروه ١+٥ از گذشته تاکنون، مطالبي را مطرح کرده اند که برخی نکات آن از جهات مختلف قابل تامل است.
   
  ایشان اکنون یکی از مذاکره کنندگان ارشد پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران هستند و از مسیر تصمیم سازی در این باره اطلاع کامل دارند. به همین دلیل انتظار نمی رفت که جانب انصاف را رها کرده و تحلیلهایی را ارائه کنند که واقعیت ندارند.
  جناب آقای دکتر باقری در بخشی از اظهاراتشان به گونه ای سخن گفته اند که گویا اقدامات شورای عالی امنیت ملی و دبیر آن در زمان مسوولیت دکتر حسن روحانی، در پرونده هسته ای با کسب نظر از مقام معظم رهبری نبوده است. خوب است ایشان به این سوال پاسخ دهند که مگر شما، بعنوان مذاکره کنندگان فعلی پرونده هسته ای ایران، اجازه دارید تا بدون هماهنگی و تایید رهبری نظام، تصمیم مهمی اتخاذ کنید که مذاکره کنندگان قبلی اینکار را انجام داده باشند؟!
   
  جناب آقای دکتر علی باقری بعنوان مستند سخنانشان، صفحاتی از کتاب "امنیت ملی و دیپلماسی هسته ای" دکتر حسن روحانی را ذکر کرده اند و به مخاطبان خود توصیه کرده اند این کتاب را بخوانند تا روشن شود که به زعم ایشان، جناب آقای دکتر روحانی، در زمان تصدی مسوولیت مذاکرات هسته ای، خلاف نظر مقام های عالی نظام عمل کرده اند. اتفاقا خوب است همگان این کتاب را به دقت بخوانند تا از نحوه تصمیم سازی در پرونده هسته ای ایران در نهادهای مرتبط کشور مطلع شوند، تا روشن شود که چقدر سعی و تلاش شد که پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع داده نشود، تا در عین جلوگیری از صدور قطعنامه های تحریمی در شورای امنیت علیه ایران، از حقوق هسته ایران محافظت شود. ایشان صفحات ١٧٦و١٧٧ کتاب مزبور را بعنوان مستند گفته هایشان، نمونه آورده اند که در زمان مسوولیت جناب آقای دکتر روحانی در پرونده هسته ای، خلاف نظرات نظام عمل شده است.
   
  خوب است هم ایشان هم مخاطبانشان بعنوان نمونه بخشهایی از این صفحات را که به تشریح مذاکرات ایران با وزرای خارجه سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان در سعد آباد در مورد پذیرش پروتکل الحاقی و تعلیق داوطلبانه اشاره دارد بخوانند.

  بررسی مابقی صفحات مورد نظر آقای باقری و تطبیق آن با نیت گوینده سخن به عهده مخاطبان: - " وزیر امور خارجه آلمان گفت در صورت عدم تصویب (پروتکل الحاقی)، این احتمال می رود که شما آن را امضا کنید و سه روز بعد بگویید عمل نمی کنیم. من گفتم که از طرف مجلس اختیاری ندارم و نمی توانم از طرف مجلس به شما قولی بدهم و اینکار روند قانونی خود را دارد و باید در دولت به صورت لایحه، تصویب و تقدیم مجلس شود. بعلاوه در صورت تصویب هم شورای نگهبان باید آنرا تایید کند تا مصوبه قانونی شود، من در این زمینه اختیاری ندارم. وقتی هم گفتم که آنرا داوطلبانه اجرا می کنیم، بسیار ناراحت شدند. من هم گفتم به غیر از این نمی توانیم قولی دهیم." 

  - " تلفنی با رییس جمهور صحبت کردم و مساله مورد اختلاف و نظر کارشناسان و خودم را به ایشان منتقل کردم. در نهایت گفتند هر طور مصلحت است عمل کنید. ولی نگذارید مذاکرات به شکست منجر شود. هر جه تصمیم شما باشد من قبول دارم و حمایت می کنم. سپس با دفتر مقام معظم رهبری تماس گرفتم و خواستم تا مباحث به رهبر معظم انقلاب منتقل شود و اگر ایشان نظر دیگری داشتند، فورا به من منتقل شود که خبری نشد؛ بنابراین شرایط برای نوعی مانور از نظر تنظیم جملات و عبارات آماده شد."

  همانطور که قابل ملاحظه است آقای دکتر روحانی، در جریان مذاکرات، نه تنهاهیچ قولی جدا از مسیر قانونی به طرفهای مذاکره نداده اند، بلکه برای اتخاذ تصمیم، از رییس جمهور و دفتر مقام معظم رهبری استعلام کرده اند. پس آیا اینگونه ابهام آفرینی ها را نمی توان به مثابه ورود امیال سیاسی و جناحی در موضوعات کلان و راهبردی نظام در ایام انتخابات دانست؟! فاین تذهبون؟
   
  جناب آقای دکتر علی باقری!
   
   از این فرصت باید استفاده کرد و به جنابعالی و مسئولین فعلی مذاکرات هسته ای پیشنهاد داد تا کتابی درباره دوران مسوولیت تان در پرونده هسته ای تدوین نموده و به ذکر ماوقع دوران مسوولیت تان بپردازید تا مردم عزیز ایران بتوانند با مقایسه دو کتاب به قضاوت بنشینند.

  به شرطی که کتابی با ذکر جزییات قابل انتشار تدوین شده باشد. در آن کتاب آیا، به ماجرای تحویل سند دو صفحه ای حاوی غلط های شکلی و محتوائی به ١+٥ و واکنش دور از ادب آنها، در مذاکرات ژنو اشاره خواهد شد؟! کپی صفحه اول برخی روزنامه ها نظیر نیویورک تایمز مورخ ٢٢ ژوئیه ٢٠٠٨ برابر با ١مرداد ٨٧ که این سند را منتشر کردند و باعث تنزل جایگاه کشورمان در افکار عمومی شدند جایی در کتاب مذاکرات شما خواهد داشت؟!

  آیا به شایعات و خبرهای رسانه های بیگانه که نحوه رفتار هیات مذاکره کننده ایرانی، برای رفع تحریم ها در مذاکرات استانبول و بغداد را به گونه ای تشریح کرده اند که به تعبیر محترمانه اش "ملتمسانه" بوده است، پاسخ داده خواهد شد؟!
   
  امیدواریم به روندی که باعث صدور قطعنامه هاي تحريمهای شوراي امنيت سازمان ملل علیه کشور عزیزمان شد و به تاثیرات آن بر شئون مختلف کشور، از تورم شدید و کاهش ارزش پول ملی گرفته تا ورشکستگی و تعطیلی بسیاری از پروژه های صنعتی، زیر بنایی، نفتی کشور و حتی مشکلات عدیده در تامین نیازهای اساسی مردم نظیر دارو و تا اوضاع سیاسی کشور در سطح بین المللی در کتاب مذاکرات دوره مسوولیت شما اشاره شود. آنروز که این کتاب منتشر شود بسیار مشتاقیم که موضع و واکنش شما و همکارانتان در شورای عالی امنیت ملی را درباره آثار سخنان آقای احمدی نژاد زمانی که قطعنامه هاي شوراي امنيت سازمان ملل را "کاغذ پاره" خواند، بخوانیم!
   
  شاید بهتر باشد برای برون رفت از شرایط کنونی و بازگرداندن شرایط کشور به پیش از صدور قطعنامه های ناجوانمردانه شورای امنیت، همه دلسوزان کشور در این شرایط حساس دست به دست هم دهند. وگرنه عوام زدگی، فاصله گرفتن از واقعیت چه از روی کم تجربگی باشد و چه بخاطر نپذیرفتن مسوولیت و اتهام زنی به دیگران توفیقی نصیب کشور نمی کند. گذشت زمان با شرایط فعلی، بر خلاف آنچه که جناب آقای دکتر علی باقری معتقدند به نفع ایران نیست. آیا وضع کشور در ابعاد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی از هشت سال قبل بهتر شده است؟ وجدان بیدار شما و همه مخاطبان، قضاوت خواهد کرد.
   
  انتخابات ریاست جمهوری کشور باید محملی برای تغییر روند نادرست اجرایی فعلی کشور و اعتلای ایران اسلامی عزیز باشد نه بستری برای غرض ورزی برخی در موضوعات کلان و راهبردی نظام. امید که چنین باد. 

  برچسب‌ها:
  نوشته شده در دوشنبه 13 خرداد 1392 ساعت 17:46 توسط : جوادعسکری | دسته : | 67 بازدید
 • []

 • پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
  در حالی که عملا تنها 10 روز تا پایان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری زمان باقی است، هنوز نه در جریان اصولگرا آرایش نامزدها و گزینه مورد وفاق معین شده و نه در میان اصلاح طلبان و منتقدین وضع موجود اجماعی حاصل شده است.

  به گزارش سرویس سیاسی انتخاب ؛ البته بعد از شوک عدم احراز صلاحیت غیرمنتظره آیت الله هاشمی رفسنجانی که فضای یاس آلودی ، ایجاد کرده بود، طی هفته اخیر نگاه های عقلانی و واقع بینانه ای در فضای مجازی و رسانه ها شکل گرفته که خبر خوبی بر خلاف فضای انفعال و یاس کامل به شمار می رود.

  طبق این تحلیل ها  ، چه بدنه منتقدین و اصلاح طلب وارد میدان "رای دادن" بشوند یا نه، انتخابات یازدهم برگزار خواهد شد، اما تفاوت در این است که عدم حضور آنان زمینه ساز موفقیت افراد تندرو خواهد شد که شکستی سخت تر برای اصلاح طلبان و منتقدین است.

  این گروه معتقدند هرچند گزینه حداکثری که بتواند تامین کننده قابل قبول آرمان ها و شعارهای طیف منتقد اعم از معتدلین و اصلاح طلبان باشد، وجود ندارد، اما مشارکت در انتخابات با تدبیر و اجماع در میان گزینه های نزدیکتر موجود، ممکن است باعث یک پیروزی حداقلی شود و یا دست کم مانع یک شکست حداکثری با ورود تندروها و ایجاد شرایطی بدتر از زمان احمدی نژاد گردد.

  در این شرایط پیشنهاد مطرح شده مبنی بر اجماع عارف و روحانی و حمایت هاشمی و خاتمی از گزینه اجماعی، اگر چه می تواند تا حدودی بازی انتخابات را تغییر دهد، اما ممکن است با اقبال جدی مردم مواجه نشده و پیروزی هاشمی در افکار عمومی بعد از حضور و رد صلاحیت مظلومانه را به شکستی برای وی تبدیل نماید، هر چند ناظران سیاسی حضور آیت الله هاشمی در انتخابات را براساس وظیفه دانسته و طبعاً ورودش به این فاز جدید انتخابات، ولو با هزینه های مذکور، برای او اعتباری ندارد. هاشمی در این میدان نگاهی دلسوزانه و کاملاً فراجناحی دارد و به هزینه های احتمالی نمی اندیشد، و اگر می اندیشید اساساً وارد انتخابات نمی شد.

  اما خبر بد این که حتی در صورت اجماع سیاسیون و فعالان فضای مجازی بر گزینه اجماع، این که این موضوع به مردم سراسر کشور منتقل شود و بدنه منتقدین در اقشار و مناطق مختلف کشور نیز به این موج پیوسته و بعد از واکنش های نامطلوب مردمی از رد صلاحیت هاشمی به این روند کمک کند، چندان کار راحتی نیست و تحقق این هدف به شتاب و برنامه ریزی و فعالیت بیشتری نیاز دارد.

  بدترآنکه حتی در صورت آنکه خبر حمایت آیت الله هاشمی به سراسر کشور منتقل شود،چند درصد حامیان او - که در اکثریت به سر می برند - حاضر هستند برخلاف قصدپیشین خود که "رای دادن به هاشمی" بود، این بار خواسته ی او را اجابت کنندو نامی جز او را به صندوق ها بیاندازند؟ آیا آنقدری هست که بشود گزینه"معتدلیون" را در همان دور اول انتخابات پیروز کرد؟ یا حتی در دوم دومانتخابات؟ یا تعداد چنین افرادی، آنقدری نیست که بتوان احتمال پیروزی رادر نظر گرفت؟

  اینها همه سئوالاتیست که تنها پاسخش را بامداد 25 خرداد خواهیم شنید.

  برچسب‌ها:
  نوشته شده در دوشنبه 13 خرداد 1392 ساعت 17:46 توسط : جوادعسکری | دسته : | 71 بازدید
 • []

 • موسسجبهه صدای ملت از نظر موسسان این جبهه درباره 8 نامزد ریاست جمهوری خبرداد و گفت: از بین 8 نامزد انتخابات ریاست جمهوری که همه آنها را صالح میدانیم و برایشان احترام قائلیم فعلا آقایان روحانی و ولایتی را برتر ازسایر کاندیداهای می دانیم.
  پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
  موسس جبهه صدای ملت از نظر موسسان این جبهه درباره 8 نامزد ریاست جمهوری خبر داد و گفت: از بین 8 نامزد انتخابات ریاست جمهوری که همه آنها را صالح می دانیم و برایشان احترام قائلیم فعلا آقایان روحانی و ولایتی را برتر از سایر کاندیداهای می دانیم.

  به گزارش سرویس سیاسی «انتخاب» ، علی مطهری در پاسخ به این سئوال که جبهه صدای ملت درباره کاندیداهای ریاست جمهوری و حمایت از آنها به نتیجه ای رسیده است یا خیر اظهار داشت: در آخرین جلسه ای که اعضای موسس جبهه صدای ملت تشکیل دادند به اتفاق آرا به این نتیجه رسیدیم که با وجود اینکه از بین 8 نامزد ریاست جمهوری همه آنها را صالح می دانیم و برایشان احترام قائل هستیم اما فعلا آقایان روحانی و ولایتی را برتر از سایر کاندیداها می دانیم.

  وی در باره علت نظر مثبت جبهه صدای ملت نسبت به این دو کاندیدا گفت: دلایل نظرمان را در روزهای آینده طی صدور بیانیه ای اعلام خواهیم کرد.

  وی در پاسخ به این سئوال که آیا در نهایت از یک کاندیدا حمایت خواهید کرد یا خیر گفت: در نهایت در آستانه انتخابات کاندیدای اصلح را به مردم معرفی خواهیم کرد.

  مطهری زمان اعلام کاندیدای نهایی  مد نظر جبهه صدای ملت را هفته آینده عنوان کرد.

  به گفته مطهری این بیانیه طی روزهای شنبه یا یکشنبه هفته آینده منتشر خواهد شد. 

  برچسب‌ها:
  نوشته شده در دوشنبه 13 خرداد 1392 ساعت 17:46 توسط : جوادعسکری | دسته : | 64 بازدید
 • []

 • آفتاب: جمعیت روحانیون و طلاب موسسه اندیشمندان ولایت پیشه، طی بیانیه ای حمایت خود را از دکتر حسن روحانی اعلام نموده اند.

  به گزارش آفتاب، متن بیانیه به شرح زیر می باشد:

  بسم الله الرحمن الرحیم
   
   سرزمین آفتاب و قند در روزگاری که تاریکی و ناسپاسی بر تارک آسمانش نقش
  بسته، همچنان امیدوار است تا در پی بسته گشتن درهای امید، بابی دیگر از
  امید و نور گشوده شود. گرفتاری در ظلمات و مستوری که چون هیولایی بر جان
  ما سایه افکنده است مومنان را بر آن می دارد تا دست در دامان ولی خویش
  زنند و امید نور جویند و در حرکت به سوی روشنایی ، گام بردارند.
   
  شرایط حساس و متفاوت کنونی ایران اسلامی، در ابعاد داخلی و خارجی و نیازی
  که به مدیریت متین، عقلانی، هوشمندانه و اخلاقی حس می گردد، ما را بر آن
  می دارد که جامه آیت الله هاشمی رفسنجانی و حجت الاسلام سید محمد خاتمی
  را بر تن فردی بپوشانیم که لایق آن و قادر به اعتلای آن است.
   
  ایران اسلامی ، دیگر فرصتی ندارد تا دولت را به دست خردانی سپارد که بخت
  خویش بیازمایند و مردان و زنان این سرزمین را به هیچی و پوچی مشغول دارند
  و یاس و ناامیدی را بگسترند.
   
  از این روست که جمعیت روحانیون و طلاب موسسه اندیشمندان ولایت پیشه از
  جناب حجت الاسلام دکتر حسن روحانی حمایت نموده و امیدوار است که دولت
  تدبیر و امید، گره های بسیار حاصل از توهمات موجود را بگشاید، آزادی
  آورد، خرد سازد و اخلاق دهد.
   
  ان شاء الله
   
  موسسه اندیشمندان ولایت پیشه

  برچسب‌ها:
  نوشته شده در دوشنبه 13 خرداد 1392 ساعت 17:46 توسط : جوادعسکری | دسته : | 76 بازدید
 • []

 • کاندیدایاصلاح طلبان در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: من با محمدرضاعارف حرفی از ائتلاف نزدم بلکه این حرف را طرفداران من بیان می کنند.

   

  حجت‌الاسلام حسن روحانی، کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوریدر گفت‌و‌گو با فارس، در مورد ائتلاف خود با محمد رضا عارف، اظهار داشت:من حرفی از ائتلاف نزدم بلکه این حرف را طرفداران من می‌زنند.

  حسن روحانی اعلام کرده که مستقل وارد انتخابات ریاست جمهوری شده استاما محافل سیاسی از او به عنوان یکی از کاندیداهای جبهه اصلاح طلبان درانتخابات آتی یاد می‌کنند.

  محمدرضا عارف،دیگر چهره شناخته شده جبهه اصلاح طلبان در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری است

  برچسب‌ها:
  نوشته شده در دوشنبه 13 خرداد 1392 ساعت 17:46 توسط : جوادعسکری | دسته : | 74 بازدید
 • []

 • حسن روحانی: ای امان، ای امان از شعارهای بی‌محتوا/والله العظیم اگر مشکلات راه حلی نداشت، کاندیدا نمی‌شدم

  پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
  داوطلبانتخابات ریاست جمهوری گفت: ما باید مرحله به مرحله حرکت کنیم و کشوری کهبا ما در حال تخاصم است باید سیاست‌های خود را قدم به قدم پیش ببریم تاشدت تخاصم را کمتر کنیم.

  به گزارش انتخاب به نقل از تسنیم،حجت‌الاسلام حسن روحانی داوطلب انتخابات ریاست جمهوری صبح امروز طی سخنانیدر دیدار با جمعی از امرای بازنشسته ارتش با بیان اینکه بیشترین وقت ماصرف برنامه‌های صدا و سیما می‌شود و نمی‌توانم بیشترین این در خدمت شماباشم، اظهار داشت: وقتی که وارد سالن شدم، عزیزی را دیدم و یاد چه روزهاییافتادم، چه بزرگانی را از دست داده‌ایم. چه حماسه‌آفرینی‌هایی را از دستداده‌ایم.

  داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در ادامه با ذکر خاطراتیاز دوران حضورش در قرارگاه پدافند هوایی، اظهار داشت: ما به دنبال هدفشهیدان، بسیجیان، سپاهیان، خلبانان، خدمت توپ‌ها، نیروهای زرهی وپیاده‌نظام‌ها بودیم. بنده در عملیات کربلای5، والفجر10، والجفر8 و عملیاتفاو خدا را دیدم.

  وی تصریح کرد: شهیدان عزت و اقتدار آفریدند و اماباید ببینیم که امروز وارث آنها هستیم. ما مشکلات زیادی داریم و دل من پراز درد دل است، هشت سال سکوت کردم البته انتقادهایی به آرامی داشتم.

  روحانیبا طرح این پرسش که چرا ایران امروز به چنین وضعی دچار شده و ما در فشارمعیشتی قرار داریم، تصریح کرد: بنده قیمت اجناس اردیبهشت پارسال و آخراردیبهشت امسال را از چند کسبه پرسیدم، کاری به آمار دولتی و بانک مرکزیندارم، اما شاهدیم که جنس‌هایی هستند که سه برابر قیمت شدند چرا چنین وضعیدارند، مردم ما مستحق این فشارها نیستند.

  وی با بیان اینکه اینسوال در ذهن خیلی‌ها مطرح می‌شود که به وعده‌هایی که داده‌ام چگونهمی‌خواهم عمل کنم، گفت: والله العظیم اگر مشکلات این کشور راه حلی نداشت،من کاندیدا نمی‌شدم. نمی‌خواهم بگویم مردم ما سرخورده شده‌اند، اما دلسردهستند اگر ایرانی و مسلمان نبودیم، این سخت‌ها حق ما بود اما ایرانی هستیمو این سرزمینی که سراسرش معدن الماس است، متعلق به ماست و نیروهای جوان وتحصیلکرده ما واژه بهتر از الماس لایق‌شان است.

  این نامزد انتخاباتریاست جمهوری با بیان اینکه در این ایام به شهرستان‌های مختلفی سفر کردم وبا کارآفرینان جلساتی برگزار کرده‌ام، اظهار داشت: همه کارخانه‌دارها بهاتفاق قول می‌گویند که رونق ما فعلا 60 درصد است و پتروشیمی هم همین رامی‌گوید؛ ما شاهدیم که طرح‌های پارس جنوبی خوابیده و تمام وعده‌هایی کهبرای پارس جنوبی داده شد، هنوز عملی نشده و فقط 8 فاز کار می‌کند و من اینرا از متخصصان سوال کردم.

  وی با بیان اینکه مشکلات موجود قابل حلاست و در دولت تدبیر و امید به حول و قوت الهی در ماه‌های اولیه موانعتولید را از پیش رو برخواهد داشت، گفت: بدانید اگر موانع تولید برداشتهشود، کار به حرکت درمی‌آید و این شدنی است؛ ما در یک مسیر دو راهی قرارداریم که یا باید مسیر اعتدال و عقلانیت را برگزینیم و یا مسیر اسراف،تندروی و شعار.

  این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: برایاین قفل‌ها کلید وجود دارد و برای همه آنها راه حل پیدا کنید اما نه باشعار دادن و به دنیا فحش دادند.

  وی بر همین اساس اضافه کرد: دشمن،دشمن است و توطئه می‌کند اما در برابر آن باید بایستیم و نقشه‌هایش راخنثی کنیم اما بیاییم هی داد بزنیم چه فایده دارد؛ مثل این است که دزدیآمده و اموال را می‌برد و او هی داد می‌زند و می‌گوید، صبر کن تا بگویم وحالیت کنم؛ این فایده ندارد و باید در مقابل توطئه‌ها بایستیم.

  روحانیبر همین اساس به شعار اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی رارهبری تاکید داشتند و من هم از این اقتصاد مقاومتی به اقتصاد استقامتیتعبیر کردم و استقامت همان مقاومت پایدار و ادامه‌دار است، اما متاسفانهبرخی‌ها فقط تاکید رهبری را تکرار کردند؛ اگر اقتصاد ما مقاومتی بود ازآرژانتین کسی انگور می‌آورد؟ اگر اقتصاد ما مقاومتی بود از چین انار واردمی‌شد؟ اقتصاد مقاومتی با شعار نیست، با عمل است و رهبری فرمان و تدبیرمی‌دهند، خط می‌دهند و سیاست را اعلام می‌کنند، اما مشکل ما در شنیدن است.

  ویافزود: رهبری از ما تکرار شعار نمی‌خواهند بلکه از ما عمل می‌خواهند، مشکلما این بود که عمل نکردیم و کاری برای آقایان و خانم‌ها انجام ندادیم؛قرار بود فرصت برابری به خانم‌ها بدهیم، قرار بود برای همه بیکاران اعم اززن و مرد شغل درست کنیم.

  روحانی با انتقاد از این که هنوز 5 میلیوننفر تحت پوشش بیمه نیستند و باید بیمه را همگانی کنیم، خاطرنشان کرد:کجایند شهیدان و رزمندگانی که 8 سال فداکاری کردند تا بیایند و بینند کهایران چه وضعی دارد؛ این روزگار قابل حل است و ما باید پای کار بیاییم.

  ویبا تاکید بر اینکه شعارم نجات اقتصادی است، افزود: نمی‌خواهم بگویم که بهمن رای بدهید، به هر کسی که می‌دانید توان خدمت دارد، رای دهید. فرصتزیادی در اختیار نداریم، اگر رهبری فرمودند حماسه این حماسه باید حساب شدهباشد. 24 خرداد فرصت حماسه‌آفرینی است اگر رای و انتخابات ما معمولی بود،نیازی به واژه حماسه نبود، حماسه برای کارهای فوق‌العاده و بزرگ و ماندگیدر تاریخ است. عملیات والفجر 8 حماسه بود، آزادی خرمشهر حماسه بود و در24خرداد هم باید حماسه آفرید.

  وی با بیان اینکه شعار و گفتمان ایناست که در کنار نجات اقتصاد ایران، احیای اخلاق را هم سرلوحه کار خود قراردهیم، افزود: هرکس وعده دهد و عمل نکند، گناه بزرگی کرده است حتی اگر منمسئول شوم و نتوانم به وعده‌های خود عمل کنم، باید جرات این را داشته باشمکه آن را به مردم بگویم و از مردم همفکری بخواهم، نمره مردم ما 20 است.

  روحانیدر  ادامه سخنان به لزوم تعامل سازنده با جهان اشاره کرد و افزود: ایامان، ای امان از شعارهای بی‌محتوا؛ یک عده فکر می‌کنند در برابر فشارهاباید تسلیم شویم و سجده کنیم و برخی‌ها هم فکر می‌کنند که باید حمله کنیمو چاقو بزنیم. می‌دانم که تعامل با دنیا سخت است، می‌دانم دشمنان سرسختیپیش روی ما ایستاده‌اند، اما ملت ایران با وحدت و ایثارگری و با تدبیربرخورد می‌کند و با دنیا سخن می‌گوید.

  وی تاکید کرد: باید روابطمان را با دنیا تسهیل دهیم، گذشت دوره‌ای که دنیا را حصار می‌کشیدیم ومی‌گفتیم فقط خودمان؛ امروز، روز تعامل با دنیا تعامل بر قدرت، ایستادگی ومنطق است.

  روحانی پس از پایان سخنانش در برابر پرسش خبرنگارپرس‌تی‌وی مبنی بر اینکه سیاست شما در روابط بین‌الملل چه خواهد بود وچگونه با رهبری در این زمینه تعامل خواهید داشت؟ گفت: شما می‌گویید سیاستخارجی دست دولت نیست و دست رهبری است، ولی اینجوری نیست؛ ما که در اینکشور زندگی می‌کنیم و با واقعیات روبرو هستیم.

  وی اضافه کرد: مادولت‌های مختلفی را تجربه کردیم، در دولت سازندگی رهبری ما همین رهبریبود. در دوره اصلاحات رهبری همین رهبری بود، بنابراین ایشان سیاست‌های کلیرا تعیین می‌کند اما سیاست‌های بخشی بر عهده دیگران است و دولت نقش مهمیدارد و علاوه بر آن سیاستی که رهبری آن را اعلام می‌کنند، دولت در اجرایآن نقش مهمی دارد.

  داوطلب انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکهسیاست خارجی علم و تجربه می‌خواهد، اظهار داشت: سیاست خارجی شناخت دنیا رامی‌خواهد. سیاست خارجی شناخت قدرت‌های خارجی را می‌طلبد؛ رهبری همسیاست‌های کلی را تعیین می‌کنند اما سیاست‌های بخشی به عهده دولت است.

  ویدرپاسخ به سوال دیگر خبرنگار پرس‌تی‌وی مبنی بر چگونگی ارتباط با آمریکا واز پیش رو برداشتن تهدیدهای احتمالی این کشور گفت: ما باید 10 سال پیش باآمریکا سیاست تنش‌زدایی را پیش می‌گرفتیم، الان در شرایط تخاصم هستیم. مافقط با همسایه می‌توانیم سیاست تنش‌زدایی را در پیش بگیریم.

  داوطلبانتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: ما باید مرحله به مرحله حرکت کنیم.کشوری که با ما در حال تخاصم است، باید سیاست‌های خود را  قدم به قدم پیشببریم تا شدت تخاصم را کمتر کنیم.

  روحانی با بیان اینکه تخاصم درمرز درگیری قرار دارد، افزود: ابتدا باید تلاش کنیم این تخاصم را به مرحلهتنش بیاوریم، آنوقت می‌توانیم تنش‌زدایی کنیم اما هم‌اکنون وقت تنش‌زداییبا آمریکا نیست وقت تخاصم‌زدایی و تهدید‌زدایی است؛ باید مرحله به مرحلهپیش برویم تا تخاصم را تبدیل به تنش کنیم و حتی کشورهایی را که با آنهاتنش داریم، تنش‌ها را کنار بگذاریم و رابطه معمولی را برقرار کنیم.

  ویاضافه کرد: حتی ممکن است با برخی از کشورها به سمت ائتلاف و اتحاد برویم ورابطه استراتژیک برقرار کنیم. زمانی که بنده دبیر شورای امنیت بودم با دوکشور بزرگ تا مرز روابط استراتژیک پیش رفتیم، بنابراین این کار شدنی است وعملی است و باید قدم به قدم حرکت کنیم.

  داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در پیان سخنانش خاطرنشان کرد: ما به دنبال تعامل سازنده با جهان در دولت تدبیر و امید خواهیم بود. 

  برچسب‌ها:
  نوشته شده در دوشنبه 13 خرداد 1392 ساعت 17:46 توسط : جوادعسکری | دسته : | 73 بازدید
 • []

 • سخنگوی عارف: روحانی شبیه غرضی است

  پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
  سخنگوی ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف گفت: الان وضعیت به گونه ای است که عارف تنها نماینده اصلاح طلبان در انتخابات است امیدوارم شاهد ایجاد روزنه امید در بین اصلاح طلبان باشیم و این ظرفیت پشت سر عارف قرار گیرد.

  به گزارش مهر، سیدحسن رسولی سخنگوی ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف کاندیدای یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در نشستی خبری که عصر امروز چهارشنبه در خبرگزاری دانشجویان ایران برگزار شد، با مهم خواندن انتخابات پیشرو گفت: کشور ما یکی از کشورهایی است که پرشمارترین تنوع و تکرار انتخابات را دارد. انتخابات سال 92، سی و چهارمین باری است که بناست از مردم درباره نحوه اداره کشور سوال شود.

  وی افزود: امروز صاحب نظران چه در عرصه داخلی و چه در عرصه خارجی منتظر نتیجه این رویداد هستند.

  عضو بنیاد باران تصریح کرد: امیدواریم عارف بتواند در تحقق این حماسه و نوسازی دولت و تغییر خط و مشی نظام اجرایی کشور از وضع نامطلوب فعلی و هدایت به سمت شرایط مطلوب ایفای نقش کند.

  در ادامه این نشست خبرنگاری پرسید باتوجه به اینکه عارف نتوانسته حمایت هاشمی و خاتمی را جلب کند، خود را کاندیدای اصلح طلبان می داند، که وی پاسخ داد: جریان اصلاح طلب بر این باور بود که صندوق های رأی بهترین بستر و مسیر برای دخالت شهروندان جهت تعیین مسیرشان است. اساسا اصلاح طلبان در پی‌جویی مسالمت آمیز و گام به گام در جهت اعتلای نظام به خصوص از جنس ریاست جمهوری هستند و به عنوان یک فرصت مغتنم به انتخابات نگاه می کنند.

  سخنگوی ستاد انتخاباتی عارف ادامه داد: ظرف یکسال گذشته علی رغم همه رنجیدگی هایی که متوجه اصلاح طلبان بوده احزاب و چهره های اصلاح طلب بخصوص خاتمی به عنوان رهبر اصلاحات نسبت به مقوله انتخابات هم به صورت نظری و عملی فعال بوده اند.

  رسولی با اشاره به اینکه اصلاح طلبان با مقایسه کارنامه دولت احمدی نژاد و دوره هشت ساله اصلاح طلبان به این نتیجه رسیدند که باید در انتخابات حضور فعالی داشته باشند، اظهار داشت: نتیجه گیری طبیعی در صدد تشویق خاتمی برای حضور در انتخابات بود. ما مدعی هستیم مطالبه عمومی برای آمدن خاتمی به صحنه انتخابات شعاعی فراتر از جامعه اصلاح طلبی پیدا کرد،

  وی با تاکید بر اینکه خاتمی تا آخرین مراحل نگفته بودند که به انتخابات نمی‌آیند، ادامه داد: شرط خاتمی این بود که چنانچه آمدن من برای نظام و مردم هزینه نداشته باشد، شانه از زیر مسوولیت خالی نمی‌کنم و در آخرین روزهای تصمیم‌گیری آقای خاتمی به این نتیجه رسیدند که در صحنه نباشند.

  رسولی با اشاره به جلسات خاتمی با افراد فراجناحی برای حضور در انتخابات تاکید کرد:خاتمی تلاش کرد شخصیت‌های فراجناحی مثل آقای ناطق نوری و هاشمی که از بزرگان انقلاب و کشور هستند، با پرچم غیراصلاح‌طلبی وارد صحنه شوند و مورد اقبال اصلاح‌طلبان قرار گیرند و این را برای عبور از این شرایط موجود مناسب‌تر می‌دانستند و از نظر آقای خاتمی این امر حتی از ورود خودشان به عنوان رهبر اصلاح‌طلبان مناسب‌تر بود.

  سخنگوی ستاد انتخاباتی عارف در خصوص ثبت نام هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری افزود: هاشمی در یک اقدام شجاعانه و غیرقابل پیش بینی در انتخابات ثبت نام کرد و با آمدن هاشمی اصلاح طلبان به مطالباتشان می رسیدند و موجی از امید در جامعه و اصلاح طلبان ایجاد شد. کسانی برای همکاری با ستادهای هاشمی در انتخابات اعلام آمادگی کردند که برای من بی سابقه بود.

  وی با اشاره به عدم احراز صلاحیت هاشمی رفسنجانی در انتخابات بیان کرد: متولیان امر انتخابات با عدم احراز صلاحیت ایشان فضای عمومی کشور را نه تنها برای تحقق حماسه سیاسی آماده نکردند بلکه  آب سردی بر روی احساسات تحول خواهان و مردم ریختند.

  رسولی یاداور شد: عارف بعد از ثبت‌نام آقای هاشمی بیانیه پایانی اش را آماده کرد و ما تا آخرین لحظه صبر کردیم و قطعا با حضور آقای هاشمی، آقای عارف کناره‌گیری می‌کرد، اما امروز وضعیت به گونه‌ای است که عارف تنها کاندیدای اصلاح‌طلبان است و آرایش سیاسی انتخابات به گونه‌ای است که پاسخ به توصیه جناب آقای هاشمی که از این فرصت به خوبی باید استفاده شود، مستلزم رسیدن به شرایطی متفاوت از شرایط امروز است.

  وی افزود: امیدوارم موج امیدی که برای حضور هاشمی در انتخابات ایجاد شده بود، احیا شود که عارف به عنوان نفر دوم اصلاحات که برخواسته از جامعه علمی است این توانایی را دارا است.

  رسولی با بیان اینکه عارف پس از انتخابات 88 تنها شخصیت اصلاح طلب ایران است که از یک طرف مورد وثوق اصلاح‌طلبان و از طرف دیگر مورد وثوق نهادهای حکومتی، گفت: وی در شرایطی که فاقد منسب حکومتی بود رهبری او را در شورای عالی فرهنگی و مجمع تشخیص مصلحت نظام به عضویت درآورد. عارف به دنبال این است که آیا می‌تواند میان جریان رنج‌دیده و هزینه داده اصلاحات پس از حوادث سال 88 و نهادهای حکومتی آشتی برقرار کند

  وی با اشاره به کنار کشیدن عارف در سال 88 قبل از خاتمی در انتخابات گفت: اکنون تنها نماینده و کفیل اصلاح طلبان عارف است و اگر اکنون جنب و جوشی از اصلاح طلبان دیده نمی شود این سوال را باید از متولیان صحنه انتخابات پرسید که چرا فضای انتخاباتی کشور به چنین روزی رسیده است.

  عضو بنیاد باران تاکید کرد: الان وضعیت به گونه ای است که عارف تنها نماینده اصلاح طلبان در انتخابات است امیدوارم شاهد ایجاد روزنه امید در بین اصلاح طلبان باشیم و این ظرفیت پشت سر عارف قرار گیرد. در 10 روز آینده شاهد شرایط بهتری خواهیم بود.

  رسولی در پاسخ به این سوال که شنیده ها حاکی از آن است که طرح 4 مرحله ای که مشاوران خاتمی و هاشمی دارند در نهایت عارف به نفع روحانی کنار کشیده و به عنوان معاون اولی با او همکاری کند، نظر شما چیست؟، گفت: عارف، شریعتمداری و جهانگیری و مهرعلیزاده جزو اولین افرادی بودند که به صورت رسمی در ملاقاتی با خاتمی اعلام کردند که برای اجماع بین اصلاح طلبان آمادگی دارند. طرح اجماع بین اصلاح طلبان با این هدف بود که تجربه تلخ 84 تکرار نشود اگر سال 84 آن تنوع کاندیداها نبود جمع جبری آرای اصلاح طلبان به علاوه آرای هاشمی بیشتر از آرای اصولگرایان بود.

  وی با بیان اینکه فکر نمی کردیم آقای هاشمی احراز صلاحیت نشوند، افزود: از بین چهار کاندیدای اصلاح طلب دو نفر ثبت‌‌نام نکرده و آقای شریعتمداری نیز به مرحله بعد راه نیافت بنابراین روند اجماع متوجه عارف بود و در این باره تردیدی بین مشاوران خاتمی نبوده و نیست.

  عضو بنیاد باران ادامه داد: من از اجماع مجدد بی اطلاع هستم و معتقدم اصلاح طلبان با تکیه بر اصول باید از کمترین فرصت در جهت مورد توجه قرار دادن دموکراسی در صحنه استفاده کنند و در صورت تحرک پرشتاب طی روزهای آینده می توانیم حول محور تنها کاندیدای اصلاح طلب که به صورت یکه و تنها پرچم اصلاحات را بر دوش گرفته است، حرکت کنیم اگر هوشمندانه حرکت کنیم می توانیم شرایط را تغییر دهیم.

  رسولی ادامه داد: روحانی کاندیدای فراجناحی است، اما اگر بنایی به اجماع باشد، اجماع در بین حوزه همگون میسر است. بخصوص در شرایط فعلی که عمر ائتلاف های رسمی چون ائتلاف پیشرفت به پایان رسیده است و بحث اجماع جدید مدنظر نیست.

  وی افزود: عارف با آقایان خاتمی و هاشمی است نشست های متناوبی داریم و امیدواریم با تغییر در فضای جامعه آنچه که خیر و صلاح است پیش آید.

  خبرنگاری از رسولی پرسید چرا روحانی را جزء اصلاح طلبان نمی دانید؟، که وی گفت: اگر آقای روحانی خود را اصلاح‌طلب می داند ما هم وی را اصلاح طلب می دانیم. اگر خود روحانی بگوید که با خواستگاه اصلاح طلبانه وارد انتخابات شده است، ما هم می پذیریم، اما وقتی کاندیدایی خود را فراجناحی تعریف می کند نمی توان بدون رضایتش او را اصلاح طلب بدانیم.

  رسولی با تاکید بر اینکه تاکنون روحانی وابستگی خود را به صورت شفاف به اصلاح طلبان بیان نکرده است، تصریح کرد: روحانی می خواهد از سرمایه تجهیز شده به سوی هاشمی و کمک خاتمی نهایت استفاده را ببرد که البته این امر مضمونی نیست.

  سخنگوی ستاد انتخاباتی عارف در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه اگر در نظرسنجی ها روحانی از عارف بالاتر باشد، آیا عارف به نفع روحانی از انتخابات جلوگیری می کند، گفت: در اجماع اصل اعتنا به تفکر اصلاح طلبانه است و کاندیداگزینی در درجه دوم اهمیت قرار دارد و روحانی تا زمانیکه به عنوان کاندیدای فراجناحی مطرح است شبیه آقای غرضی است که اگر این فرض باشد  که به نفع او کنار برود اسمش اجماع نیست و ائتلاف است.

  وی با اشاره به اینکه احزاب اصلاح طلب و شورای هماهنگی اصلاحات و مشاورین خاتمی تاکنون تمایل خود را به روحانی اعلام نکردند، افزود: تا جایی که می دانیم اصلاح جدید در اجماع نیست و بعید می دانیم اجماع اصلاح طلبان بر روی روحانی با معاون اولی عارف شکل گیرد.

  وی در خصوص چیدمان صحنه انتخابات گفت: تا قبل از پایان یافتن بررسی صلاحیت ها فکر می کردیم صحنه انتخابات رویارویی سه گفتمان اصولگرا، اصلاح طلب و حامیان دولت است. با آنچه که در مرحله بعد از صلاحیت ها اتفاق افتاد اکنون سه بلوک فکری در انتخابات فرارو خود را در قالب هشت کاندیدا عرضه کرده است.

  عضو بنیاد باران با بیان اینکه گفتمان اصولگرایی با 5 کاندیدای خود خواهان تداوم وضع موجود است، عنوان کرد: آنچه که امروز می بینیم محصول و عملکرد کارنامه اصولگرایان است. امروز این جریان باید پاسخ دهد که با درآمدهای حاصل از فروش نفت در این سال ها چه شاخص مثبتی داشته است.

  رسولی با اشاره به حوادث پیش آمده در مجلس  و منازعات بین سران قوا تصریح کرد: یکشنبه سیاه در شأن مردم ایران نبود در گفتمان اصولگرایی که با شعار ولایت پذیری وارد عرصه انتخابات شده تفاوتی در نگاه این 5 کاندیدای اصولگرا نیست.

  رسولی با بیان اینکه اصلی ترین رقیب خود را در صحنه انتخابات اصولگرایان می دانیم، اظهار داشت: غرضی و روحانی جزء بلوک فراجناحی هستند و نماینده بلوک اصلاح طلبان عارف است. بنابراین اگر بناست صحبت از اجماع باشد به نظر من این اجماع عملیاتی شکل گرفته و متولیان امر انتخابات اجازه ندادند و اگر آنها اجازه می دادند ما غیر از خاتمی و هاشمی به عنوان کاندیدای مورد حمایت اصلاح طلبان و نه کاندیدای حداکثری اصلاح طلبان با فرد دیگری اجماع نمی کردیم. ما نه در مورد ائتلاف و در مورد اجماع با هیچ یک از نامزدهای ریاست جمهوری صحبتی نداشتیم.

  سخنگوی ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف در پایان در پاسخ به اینکه سفرهای استانی عارف از چه زمانی شروع می شود، گفت: عارف پس از اتمام برنامه های رادیو و تلویزیونی اش سفرهای استانی‌اش را بر اساس برنامه کمیته استانی آغاز خواهد کرد.

  برچسب‌ها:
  نوشته شده در دوشنبه 13 خرداد 1392 ساعت 17:46 توسط : جوادعسکری | دسته : | 78 بازدید
 • []

 • نظرسنجی «انتخاب» / حسن روحانی با 36 درصد اول، حداد عادل زیر یک درصد آخر!

  نظرسنجیاینترنتی پایگاه خبری «انتخاب» ، حاوی نتایج حیرت انگیزی است که احتمالآًبا خروج آیت الله هاشمی از صحنه انتخابات ، اندکی از آرای وی به سوینیروهای معتدل سرازیر شده است. در این نظرسنجی که 3 روز در صفحه نخست«انتخاب» بود، نزدیک به 53 هزار نفر شرکت کردند که بیش از 36 درصد شرکتکنندگان حسن روحانی را گزینه اصلح می دانند.
  پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

  نظرسنجیاینترنتی پایگاه خبری «انتخاب» ، حاوی نتایج حیرت انگیزی است که احتمالآًبا خروج آیت الله هاشمی از صحنه انتخابات ، اندکی از آرای وی به سوینیروهای معتدل سرازیر شده است.

  بنابراین گزارش، در این نظرسنجی که3 روز در صفحه نخست «انتخاب» بود، نزدیک به 53 هزار نفر شرکت کردند که بیشاز 36 درصد شرکت کنندگان حسن روحانی را گزینه اصلح می دانند.

  پس از روحانی، محمدرضا عارف با 23 درصد در رتبه بعدی قرار دارد.

  همچنین محمدباقر قالیباف شهردار فعلی تهران نیز با 15 و نیم درصد سومین گزینه اصلح از دید مخاطبان «انتخاب» است .

  همچنینسعید جلیلی با 9 و نیم درصد، ولایتی با رائی نزدیک به 6 درصد، محسن رضاییبا 5 و نیم درصد، محمد غرضی با سه درصد ، به ترتیب رتبه های چهارم، پنجم،ششم و هفتم را کسب کرده اند.

  قابل ذکر است، غلامعلی حدادعادل عضو ائتلاف 2+1 با رایی کمتر از یک درصد در آخرین رده ی نظرسنجی «انتخاب» قرار دارد.

  برچسب‌ها:
  نوشته شده در دوشنبه 13 خرداد 1392 ساعت 17:46 توسط : جوادعسکری | دسته : | 69 بازدید
 • []


 • سفارش تبليغات
  نماینده میکروتیک | منزل مبله شیراز | تشریفات عروسی | فرش کاشان | طراحی بنر | تور چابهار | کتراک | اجاره آپارتمان مبله در تهران | آموزش بازاریابی | آینه کاری | گیت کنترل تردد نفر | اجاره سوئیت در شیراز | فرش کاشان | مهاجرت به آلمان | آموزش زبان انگلیسی | دکتر نوروزیان | طراحی سایت | تحصیل در آلمان | محمد صفرزاده | خرید ساعت | چاپ کارت شناسایی | منزل مبله | محمد دبیری
  X
  تبليغات